🔘 هر آنچه لازم است از انقلاب صنعتی چهارم و تاثیر شتابدهنده‌ها در پیشرفت آن بدانید:

نویسنده: فاطمه قاسمي
🔘 هر آنچه لازم است از انقلاب صنعتی چهارم و تاثیر شتابدهنده‌ها در پیشرفت آن بدانید:

انقلاب صنعتی چهارم، در دهه‌ اخیر تحولی بزرگ بوده است؛ تحول در علوم گوناگون، تعاریف و معانی بسیاری را در پیش‌زمینه خود دارد. جرج وسترمن نویسنده ی کتاب تحول دیجیتال، تحول را به فرآیند تبدیل کرم ابریشم به پروانه🦋 تعبیر کرده است؛ نکته‌ی قابل توجه در این تعریف، تأکید به تبدیل کرم ابریشم به پروانه می‌باشد و نه‌ تنها تبدیل آن به کرم ابریشمی سریع‌تر که حاکی از بهبود تدریجی است. در تحول ماهیت یک سازمان دگرگون می‌شود؛ در حالی‌ که در بهبود، ماهیت حفظ می‌شود و فقط ظاهر آن، شاخ و برگ‌ها و موارد فرعی تغییر می‌کند و با هر انقلاب تبدیل رخ داده است نه صرفا بهبود. در حال حاضر چیزی که واضح است این است که، ما در آستانه یک انقلاب فناوری و تکنولوژی قرار گرفته ایم که قطعا نحوه زندگی، کار و ارتباط با یکدیگر را تغییر خواهد داد و از نظر مقیاس، دامنه و پیچیدگی چیزی نخواهد بود که بشر تا به حال تجربه کرده باشد.

انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی، انقلاب نوآوری و تکنولوژی های نوین

🔘 گذری از انقلاب های صنعتی:

دلایل زیادی وجود دارد که نشانگر آن است که، تحولات امروزی که قابل مشاهده است، از طولانی شدن انقلاب صنعتی سوم و حاصلی از بهبود انقلاب سوم نیست، بلکه نشان دهنده ورود تحولی نوین و انقلابی جدید است؛ انقلاب، به تغییر ناگهانی و ریشه‌ای اشاره می‌کند. انقلاب ها در طول تاریخ هنگامی که فناوری‌های نوین و شیوه‌های بدیع درک جهان، تغییری ریشه ای را در سامانه های اقتصادی و ساختارهای اجتماعی آغاز می‌کنند، روی می‌دهند.

⚪️ انقلاب صنعتی اول(1st Industrial Revolution):

اولین انقلاب صنعتی، از انرژی آب و بخار برای مکانیزه کردن تولید استفاده کرد؛ با ظهور ماشین‌های بخار و تأسیس کارخانه‌های تجاری همراه بود. این انقلاب صنعتی، در نیمه‌ی دوم قرن هجده در کشور بریتانیا شکل گرفت. پیش از انقلاب صنعتی اول، تنها ابزارهای ساده ای برای تولیدات معمولا یک خانواده وجود داشت.

⚪️ انقلاب صنعتی دوم(2nd Industrial Revolution):

انقلاب صنعتی دوم، با توسعه علم توسط دانشمندانی مانند توماس آلفا ادیسون، نیکولا تسلا و آلبرت انیشتین شکل گرفت و از برق، برای تولید انبوه با استفاده از خطوط مونتاژ بالا و افزایش بهره‌وری همراه بود و سبب ایجاد نیروگاه‌های برق و موتورهای برق گردید.

⚪️ انقلاب صنعتی سوم(3rd Industrial Revolution):

انقلاب صنعتی سوم، ظهور تکنولوژی‌های دیجیتال بود و در پایان قرن بیستم شکل گرفت و با عنوان انقلاب دیجیتال نیز شناخته شده است. انقلاب صنعتی سوم، علاوه بر جنبه ی دیجیتال، الگوی روابط اجتماعی را، در عصر خود تغییر داد و روش‌های کسب‌و‌کار را دست‌خوش تغییر کرد.در انقلاب صنعتی سوم، الکترونیک و فناوری اطلاعات برای اتوماسیون تولید، مورد استفاده قرار گرفت.

⚪️ انقلاب صنعتی چهارم(4th‌ Industrial Revolution):

انقلاب صنعتی چهارم، در واقع سومین انقلاب دیجیتالی است که بشر تجربه می‌کند و از اواسط قرن رخ داده است. با تلفیقی از فناوری ها مشخص می‌شود که مرزهای بین حوزه های فیزیکی ، دیجیتالی و بیولوژیکی در این انقلاب صنعتی محو شده است.اگر تغییر و تحول در صنعت ساخت‌وساز کشور برویم که ملاک اساسی ورود به عرصه‌‌ای نوین و تعریف‌شده در جهان همچون انقلاب صنعتی چهارم (Industry 4.0)  ادامه‌‌دهنده‌ی انقلاب‌های صنعتی، در کشور بوده و به آن‌ها وابسته است. عناوینی چون هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، اینترنت اشیا (IOT)، واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده، بلاک چین، پردازش ابری، داده های کلان (Big data)، مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM)، چاپ سه‌بعدی (3D Printing)، پهباد، روبوتیک و ... مفاهیمی هستند که در راستای دستیابی به انقلاب صنعتی چهارم، تعریف ‌شده اند و در حال حاضر به یکی از معیارهای کلیدی، در تعیین شاخص میزان توسعه‌یافتگی کشورها تبدیل‌شده‌اند.

گذر از انقلاب های صنعتی، گذر از چالش‌های 4IR

🔘 چالش های انقلاب صنعتی چهارم:

انقلاب صنعتی چهارم، فرصت ها و چالش های جدیدی را برای مردم، دولت ها، مکان‌ها و مشاغل ایجاد می‌کند، که باید مورد بررسی قرار دهیم.انقلاب صنعتی چهارم، چالش هایی را برای سیستم های نظارتی در سرتاسر جهان ایجاد کرده است، زیرا آنها برای همگام شدن با نوآوری سریع و پیچیده فناوری باید تلاش کنند. در یک طبقه بندی کلی چالش هایی که در انقلاب صنعتی چهارم، قطعا با آن مواجه خواهیم بود به شرح زیر خواهد بود:

⚪️ شکافی در مهارت های فنی: با ظهور انقلاب صنعتی چهارم، نیروی کار دچار چالش می‌شود؛ چرا که باید با این تکامل و تحول همراه شود؛ چرا که متقاضیان کار، می‌بایست از "مهارت دیجیتال" برخوردار باشند؛ زیرا  فرایندهای تولید و هم  ابزارهای دیجیتالی انقلاب صنعتی چهارم پشتیبانی می‌کند که فقط با نیروی کار مناسب، ماهر و مدل‌های بیزینس قادر به اجرای موفقیت آمیز فناوری جدید و حفظ عملیات خواهند بود.


⚪️ قابلیت همکاری: متأسفانه با ظهور انقلاب صنعتی چهارم، همکاری شرکت‌ها با قابلیت های فعلی،  به علت عدم توانایی در فناوری و نوآوری های انقلاب صنعتی چهارم مختل می‌شود. بعلاوه، از آنجا که آنها نمی‌توانند به راحتی یک کارفرما را با دیگری یا بخشی از سیستم را با دیگر  بخش‌ها  ارتباط بدهند، مشکلاتی را خواهیم داشت. پس باید قابلیت همکاری در ارتقا اجزای سیستم و مجموعه را شامل شود.


⚪️ حساسیت داده ها: افزایش فناوری باعث افزایش نگرانی در مورد حریم خصوصی داده ها و IP ها، مالکیت و مدیریت آنها را بوجود می‌آورد برای پیاده سازی موفقیت آمیز الگوریتم هوش مصنوعی🦾، داده ها برای آموزش و آزمایش آن لازم است. برای این منظور، داده‌ها باید به اشتراک گذاشته شوند. با این حال‌ که، بسیاری از شرکت ها تمایلی ندارند که داده‌های خود را به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، سیاست های حاکم بر داده های فعلی ما برای استفاده داخلی در سازمان ها برای پشتیبانی از اشتراک داده های بین سازمانی کافی نیست. داده ها یک دارایی قدرتمند هستند پس باید مطمئن شوید که آنها را ایمن نگه می‌دارید!


⚪️ امنیت: مسئله قابل توجه دیگر عدم تفکیک بین پروتکل‌ها، قطعات، محصولات و سیستم‌ها است. تهدیدها با توجه به آسیب پذیری فعلی، یکی دیگر از نگرانی‌های مهم هست. سیستم‌های فیزیکی و دیجیتالی که کارخانه‌های هوشمند را تشکیل می‌دهند، قابلیت همکاری در زمان واقعی را امکان پذیر می‌کند؛ با این وجود، خطر گسترش سطح حمله‌های بدافزاری وجود دارد. وقتی تعداد زیادی دستگاه در یک کارخانه هوشمند، به شبکه های تک یا چند متصل می‌شوند، آسیب‌پذیری در هر یک از این تجهیزات، می‌تواند سیستم را در برابر حمله آسیب پذیر کند. برای مقابله با این مسئله، شرکت‌ها باید هم آسیب پذیری‌های سیستم سازمانی و هم آسیب پذیری‌های عملیاتی سطح ماشین را پیش‌بینی کنند.


⚪️ مدیریت رشد داده: با وابستگی بیشتر شرکت‌ها به استفاده از هوش مصنوعی، شرکت ها با داده های بیشتری روبرو می‌شوند و با سرعت بیشتری تولید می‌شوند و در قالب های مختلف ارائه می شوند. برای جستجوی این حجم گسترده از داده ها ، درک الگوریتم های AI باید آسان تر باشد. بعلاوه، این الگوریتم ها باید بتوانند داده هایی را که ممکن است از انواع مختلف و بازه های زمانی باشند، ترکیب کنند. رویکرد نظارتی در این انقلاب صنعتی  به سرعت در حال توسعه است.

چالش های انقلاب صنعتی چهارم

شتابدهنده ها، پیشگامان در حمایت از نوآوری و فناوری

🔘 نیاز انقلاب صنعتی چهارم به حضور شتابدهنده‌ها:

همانطور که گفتیم، وقتی وارد انقلاب صنعتی چهارم می‌شویم، موجی از نوآوری در فن آوری در حال ایجاد صنایع جدید، ایجاد اخلال در صنایع موجود و تغییر شکل ساخت کارها است. محصولات ، خدمات و مدل های جدید تجاری در حال ظهور هستند که با سیستم های نظارتی موجود متناسب نیستند.

در حال حاضر نوآوری در قلب استراتژی صنعت قرار گرفته است که می‌تواند ایجاد بخش های جدید مانند صنعت فناوری کوانتومی می‌باشد که انتظار می‌رود در آینده هزینه های زیادی را متحمل شود. با توجه به گستردگی علوم و فناوری‌های جدید و نیاز به ورود بیش‌ازپیش متخصصین جوان و جامعه دانشگاهی، به عرصه‌های تازه تعریف‌شده و همچنین بومی‌سازی و انطباق این فناوری‌ها، با سازوکار و شرایط کشور، وجود شتاب‌دهنده‌های فعال در صنعت ساخت بیش‌ازپیش ضرورت می‌بخشد.

اگر به یاد داشته باشید در مقاله‌ی نقش شتابدهنده ها، به درستی قابل فهم است که با توجه به سرعت پیشرفت فناوری و تکنولوژی و نیاز به هماهنگی ها و هزینه های بالایی که با این تحول ناگهانی مردم و دولت ها و کارفرمایان و... متحمل خواهند شد.

پس در حال حاضر با توجه به گستردگی علوم و فناوری‌های جدید و نیاز به ورود متخصصین جوان و جامعه دانشگاهی، به عرصه‌های تازه تعریف‌شده و همچنین بومی‌سازی و انطباق این فناوری‌ها، با سازوکار و شرایط کشور، وجود شتاب‌دهنده‌های فعال، چه در صنعت ساخت، از منظر گردشگری و... بیش‌ازپیش ضرورت یافته است.

با توجه به گستردگی علوم و فناوری‌های جدید و نیاز به ورود بیش‌ازپیش متخصصین جوان و جامعه دانشگاهی، به عرصه‌های تازه تعریف‌شده و همچنین بومی‌سازی و انطباق این فناوری‌ها، با سازوکار و شرایط کشور، وجود شتاب‌دهنده‌های فعال در صنعت ساخت بیش‌ازپیش ضرورت می‌بخشد.

شتابدهنده ی گذر بهترین شتابدهنده انقلاب صنعتی چهارم

 شتابدهنده ی گذر شتابدهنده ی عمران، محیط‌زیست، گردشگری و انرژی

🔘 نقش شتابدهنده ی گذر در این انقلاب صنعتی:

شتاب‌دهنده گذر‍🚀،شتابدهنده‌ی حوزه‌ی عمران، محیط زیست، انرژی و گردشگری با ظهور انقلاب صنعتی چهارم، به عنوان بهترین شتابدهنده‌های حوزه‌ی ساختمان، نقشی حیاتی در کشور را عهده دار است؛ چرا که، با توجه به رسالتش در  پشتیبانی استارتاپ های حوزه صنعت ساخت، اقدام به حمایت از ایده‌های نوین و فناورانه در صنعت ساخت کشور می‌نماید و در این راستا با تشکیل شبکه‌ی فناوری خود در کشور، نیازهای فناورانه صنعت ساخت را شناسایی و نسبت به رفع آن‌ها اقدام می‌نماید.

شتاب‌دهنده ی گذر در حال حاضر، با برخی شرکت‌های فناورانه که در حوزه‌های نوینی در زمینه های مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM)، واقعیت مجازی (VR)، هوش مصنوعی، واقعیت افزوده، پوشش‌های آسفالتی نوین، مرمت فناورانه ساختمان‌ها و ... فعالیت‌های مشترکی، در راستای تولید خدمات و محصولات فناورانه حوزه صنعت ساخت، در حال همکاری می‌باشد.

​از جمله  شرکت‌های همکار و فناور این شتاب‌دهنده، می‌توان به شرکت های زیر اشاره کرد:

  • شرکت "بنایار مهراز ایرانیان" ارائه‌دهنده خدمات نوین مرتبط با BIM، VR، AR اشاره نمود که یکی از شرکت‌های فعال در کشور می‌باشد.
  • شرکت دانش بنیان بنیانو، ارائه دهنده خدمات طراحی و بهینه سازی انواع سازه‌ها توسط هوش مصنوعی، پردازش موازی و یارانش ابری که باعث صرفه جویی در متریال مورد نیاز سازه ها می‌گردد.
  • شرکت فناور بارکاو پویا بینش (استودیو معماری پویا)، ارائه دهنده خدمات طراحی، ساخت، تحقیق و توسعه المان­های متحرک، تعاملی و هوشمند دارای کاربرد در حوزه تبلیغات هوشمند و معماری فناوری
  • شرکت آسفالت سبز هیرکان، تولید آسفالت بازیافتی با کاهش هزینه 50 درصدی و کیفیت مشابه با آسفالت بازیافتی

نیاز بیش از پیش به شتابدهنده ها

حضور فعال شتاب‌دهنده گذر عرصه‌ی انقلاب صنعتی چهارم

حضور موثر و فعال  شتاب‌دهنده گذر در این عرصه، با برگزاری همایش‌ها و گردهمایی‌های فناورانه در صنعت و دانشگاه که نسبت به شناسایی نیازهای فناورانه فعالان حوزه ساخت اقدام می‌نماید نیز همراه بوده است و از سوی دیگر با شناسایی ایده‌های نوین، تکنولوژی‌های توسعه داده‌شده در فضای دانشگاهی و آکادمیک کشور اقدام به همرسانی نیاز، و جواب به آن نیاز می‌نماید همراه بوده است. همچنین برای هدفمند کردن فعالیت‌های متخصصین و علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه‌های فناورانه اقدام به ارائه خدمات منتورینگ با آن‌ها می‌نماید.

➕ به امید آن که با توجه ویژه و بیش ازپیش اهمیت شتابدهنده‌ها در صنعت ساخت و ساز در کشور و همچنین هم‌افزایی فناوران و متخصصین و مهندسان کشور، در آینده‌ای نزدیک ایران در شمار کشورهای پیشرفته در صنعت ساخت‌وساز تبدیل گردد.

 

4.9 امتیاز از 10 رای