سرمایه گذار (investor)

نویسنده: اليكا پاشازاده فرد
سرمایه گذار (investor)

حتما برای شما هم پیش آمده است که در مسیر توسعه کسب و کار خود، به سرمایه گذار احتیاج پیدا کرده و به دنبال کانال جذب و پیدا کردن سرمایه برای ایده تان باشید و یا حتی تمایل به سرمایه گذاری در پروژه ای را داشته باشید. جهت درک اهمیت سرمایه گذار برای کسب و کار همین مثال کافی است که سرمایه گذار برای کسب و کار همچون آب برای پرورش و رشد گیاه می باشد.

 در این مقاله شتابدهنده تخصصی گذر مستقر در تهران و جزیره کیش به عنوان اولین شتاب دهنده تخصصی در حوزه عمران، محیط زیست و انرژی به بررسی سرمایه گذار (investor) و نیز اصول جذب سرمایه گذار برای ایده می پردازد.

 

سرمایه گذار(investor)|کسب و کار_شتاب دهنده گذر

 

 سرمایه گذار کیست؟

 

سرمایه گذار(investor)شخصی حقیقی (یک فرد عادی) و یا یک فرد حقوقی (وابسته به  شرکت ها و سازمان ها) می باشد که دارایی خود را با هدف بازگشت اصل سرمایه و با کسب سود، در پروژه سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه گذار با هدف رشد سرمایه و بهره مندی از منافع مالی، سرمایه خود را پس از سنجش و با پذیرش ریسک در پروژه موردنظر سرمایه گذاری میکند.

 

سرمایه گذار کیست؟| investor_ شتاب دهنده گذر

 

 انواع سرمایه گذار

 • بانک ها: یکی از مهمترین سرمایه گذاران حقوقی که اصلی ترین وظیفه آنها ایفای نقش سرمایه گذار برای استارتاپ ها، شرکتها و طرح‌های بزرگ صنعتی یا مشارکت در ساخت مسکن می باشد بانک ها هستند. روند کاری بانک ها در بخش سرمایه گذاری به این صورت است که با بررسی میزان ریسک، شرایط سرمایه گذاری مساعد را می سنجند و سپس سرمایه گذاری مورد نظر را انجام میدهند.

 

 • سرمایه گذار خطرپذیر (Venture Capital):  به گروهی از سرمایه گذاران که بر روی شرکت های نوپا با پتانسیل رشد و پیشرفت بالا سرمایه گذاری میکنند سرمایه گذاران خطر پذیر(VC) گفته میشود. سرمایه‌گذاران خطرپذیر در ازای پول سرمایه گذاری شده سهام شرکت مورد نظر را دریافت میکنند.

 • سرمایه گذار فرشته (angel investors): سرمایه گذاران فرشته، سرمایه گذارانی هستند که سرمایه شرکت های نوپا را فراهم میکنند و تنها تفاوت آنها با سرمایه گذار خطرپذیر این است که سرمایه‌گذار فرشته  افرادی ثروتمند می باشند که به طور فردی فعالیت دارند ولی سرمایه گذار خطرپذیر به صورت حقوقی و شرکت کار میکنند.

 • سرمایه گذاران شخصی (Personal Investors): سرمایه گذار شخصی، سرمایه خود را در کسب و کار آشنایان و نزدیکان خود سرمایه گذاری می کند. این نوع سرمایه گذاری علاوه بر فوایدش، مخاطراتی و تهدیداتی نظیر نادیده گرفتن ریسک سرمایه‌گذاری و نیز اختلافات مالی احتمالی در آینده را در پیش دارد.

 • سرمایه گذار پایاپای (peer-to-peer lenders): در این نوع سرمایه گذاری که نوعی تسهیلات همکاری یا مشارکتی می باشد بسیار شبیه به اعطای وام است زیرا مانند اعطای وام، بازپرداخت صورت میگیرد. در این نوع سرمایه گذاری، سرمایه گذاران با بررسی سوابق مالی و اجرایی شرکت ها میتوانند تحت توافق با صاحبان کسب و کار در ارتباط با نرخ بهره وام به اشتراک و توافق برسند.

انواع سرمایه گذار | سرمایه گذار فرشته


ویژگی افراد سرمایه گذار

مطالعه اهداف و برنامه های افراد سرمایه گذار موفق همچون جیم بیلند راجرز و... دریافتن و درک نحوه ی داشتن سرمایه گذاری موفق بسیار موثر میباشد.افراد سرمایه گذار به عنوان افرادی که به دنبال بازگشت اصل سرمایه خود به همراه سود میباشند دارای یکسری ویژگی های اساسی هستند که عبارت است از:

 1. هدف گذاری

 2. ریسک پذیری

 3. ثبات قدم در تصمیم و اجرا

 4. صبر و شکیبایی

 5. نظارت دائم بر عملکرد خود

ویژگی افراد سرمایه گذار موفق _ شتابدهنده گذر

 

 یافتن و جذب سرمایه گذار برای ایده

یکی از مهمترین و اثرگذارترین المان ها برای توسعه کسب و کار و عملی کردن ایده، جذب سرمایه گذار می باشد بنابراین پیدا کردن سرمایه گذار تاثیر مستقیم بر روی آینده یک کسب و کار میگذارد.

🔰 شتاب دهنده تخصصی گذر که تنها شتابدهنده فعال در حوزه عمران، انرژی و محیط زیست میباشد خدماتی چون فضای استقرار، سرمایه گذاری بذری، مشاوره، منتورشیپ و آموزش استارتاپ ها را در طی دوره شتابدهی ارائه می دهد که از جمله مهمترین این خدمات پیدا کردن و جذب سرمایه گذار برای ایده و استارتاپ می باشد.

 

 سرمایه گذار برای ایده_کسب و کار/ شتابدهنده گذر

 

اصول جذب سرمایه گذار

صاحبان ایده و حتی صاحبان شرکت ها برای جذب سرمایه گذار و متقاعد کردن آنان برای سرمایه گذاری در کسب و کارشان ملزم به رعایت اصول ویژه ای می باشند که در این بخش به 4 اصل اساسی و تاثیرگذار برای جذب سرمایه گذار جهت توسعه کسب و کار خواهیم پرداخت:

 1. داشتن تیم قوی: یکی از مهمترین المان هایی که سرمایه گذار به آن توجه می کند این است که تیم و گروه قوی و کارآمد داشته باشید زیرا تیم قوی، تضمین کننده موفقیت کسب و کار میباشد.

 2. درک صحیح از بازار و کسب و کار: اگر به دنبال جذب سرمایه گذار میباشد لازم است که درک صحیح و کامل از کسب و کار خود داشته باشید تا بتوانید سرمایه گذار را متقاعد سرمایه گذاری بر روی ایده خود نمایید.

 3. تنظیم و تعیین مدل درآمدی و دوره بازدهی: به دلیل آنکه هدف سرمایه گذار از سرمایه گذاری، کسب سود میباشد پس داشتن مدل درآمدی جهت تعیین مخاطبان و مشتریان و تعیین طول دوره ی بازدهی در متقاعد نمودن سرمایه گذار برای رسیدن به هدف، موثر بوده و از اصول اساسی جذب سرمایه گذار میباشد. 

 4. داشتن اطلاعات لازم در خصوص سرمایه گذار: قبل از برگزاری جلسه با سرمایه گذار، حتما در مورد سوابق و فعالیت ها و همچنین علایق فرد سرمایه گذار تحقیق نمایید تا اطلاعات کافی از حوزه سرمایه گذاری فرد سرمایه گذار بیابید. 

 

۴ اصل اساسی جذب سرمایه گذار_ توسعه کسب و کار

کانال و سایت یافتن یا جذب سرمایه گذار

در حال حاضر برای جذب سرمایه گذار سایت های بسیاری موجود میباشد که در نظر گرفتن اعتبار آنها جای تامل دارد. برای جذب سرمایه گذار حتما سوابق و اعتبار سرمایه گذار بررسی شود تا در ادامه مسیر از وقوع مشکلات احتمالی جلوگیری گردد.

یکی از مهمترین خدمات ارائه شده در شتابدهنده گذر که به عنوان اولین شتاب دهنده تخصصی در زمینه عمران، انرژی و محیط زیست فعالیت می کند، سرمایه گذاری بذری و نیز یافتن سرمایه گذار برای استارتاپ میباشد.

 

سایت و کانال یافتن سرمایه گذار|شتاب دهنده گذر 

3.0 امتیاز از 7 رای