شتابدهنده محیط زیست

نویسنده: ساناز اسماعيلي
شتابدهنده محیط زیست

شتابدهنده محیط زیستشتابدهنده محیط زیست

حفاظت از محیط زیست و تغییرات زیست محیطی یکی از مسائل بسیار با اهمیت در دنیای امروزی است. امروزه استارتاپ‌­ها و شتابدهنده های زیادی با استفاده از فناوری‌های جدید به کمک حفظ محیط زیست آمده­‌اند و در حال ایجاد و ارائه خدماتی در حوزه محیط زیست هستند. در این مقاله به معرفی چند استارتاپ مهم و تاثیر گذار بر محیط زیست می­‌پردازیم.

استارتاپ Molekule  در حوزه محیط زیست در سال 2014 در سان فرانسیسکو شروع به فعالیت کرد. استارتاپ Molekule  تولید کننده یک تصفیه کننده هوا  می­‌باشد که با استفاده از فناوری و تکنولوژی نانو برای زودودن آلودگی و سموم موجود در هوا استفاده کرده­‌اند. جالب است بدانید این تصفیه کننده هوا، بر خلاف تصفیه کننده­‌های دیگر و رایج هوا که ذرات را با استفاده از فیلتر جذب می‌­کنند، آلاینده‌­ها، سموم، ناخالصی­‌ها را در سطح مولکولی از بین می­‌برد.

استارتاپ Sympower  نیز در سال 2015 در آمستردام  با استفاده از روش مدیریت عرضه و تقاضا شروع به ایجاد تعادل در حوزه مصرف و تولید انرژی کرده است. مدیریت عرضه و تقاضا  روشی بسیار کارآمد، جهت متعادل ساختن یک شبکه تولید برق است.

 

 

شتابدهنده محیط زیست- استارتاپ محیط زیست

 

استارتاپ olio در سال ۲۰۱۵ در لندن تاسیس شده است. بنیان گذاران این استارتاپ با تلفیق فناوری موبایل و قدرت اقتصاد مشارکتی و جامعه محلی، در تلاش‌اند تا با اپیدمی ضایعات مواد غذایی در جهان مقابله کنند. این ایده شروع به فعالیت این استارتاپ از اینجا شروع شد که برخی  موادغذایی‌ را قبل از تاریخ انقضای آن‌‌ها نمی‌توانند استفاده کنند و حالا باید چاره‌­ای برای این مواد غذایی که به حجم زیادی است اندیشید.  به همین دلیل این استارتاپ کار خود را با تسهیل اشتراک گذاری غذاها بین مردم، سوپرمارکت­‌های محلی و کافه‌­ها، مقدار هدر رفتن مواد غذایی را کاهش داد.

به طور کلی، این اپلیکیشن شرایطی را ایجاد می‌­کند که افراد با همسایگان خود و سوپرمارکت‌­های محلی در ارتباط باشند، و مواد غذایی (و غیر غذایی) اضافه خود را به صورت رایگان با آن‌ها به اشتراک بگذارند.

استارتاپBarri The gret Bubble نیز یکی دیگر از استارتاپ‌های فعال در حوزه محیط زیست است. آن‌ها سیستمی را ارائه دادند که  از ورود ضایعات پلاستیکی به اقیانوس جلوگیری می­‌کرد. این سیستم سدی نفوذ ناپذیر از حباب‌های هوا در برابر ضایعات پلاستیکی فراهم می‌کند و ضایعات پلاستیکی را به کنار رودخانه یا کانال­‌هایی سوق می­‌دهد، جایی که می‌توان آن‌ها را جمع آوری کرد.

استارتاپ 20 tree.ai  از هوش مصنوعی، محاسبات و تصاویر ماهواره ای، برای ردیابی الگوی رشد جنگل‌ها و پیش بینی تاثیراتی که پروژه‌های کشاورزی و توسعه شهری بر فضای سبز می‌گذارند، استفاده می‌کنند. با استفاده از این پیش بینی‌­ها، شهرداری و سازمان­‌های مربوطه می‌توانند: با تهدیدات احتمالی مانند جنگل زدایی‌، خشکسالی‌، آتش سوزی، آفت حشرات و … مقابله کنند. 

استارتاپ Macrebur نیز در کشور اسکاتلند از ضایعات پلاستیکی که در طبیعت رها شده است برای ساخت جاده ها استفاده می‌کند و با این ایده کار هزینه ساخت جاده را کاهش می‌دهد. زیرا ساخت جاده­‌ها با قیر هزینه بسیا بالاتری دارد . اما تبدیل کردن بطری­های پلاستیکی هم به حفظ محیط زیست کمک می‌کند و هم جاده‌های ساخته شده بسیار با دوام تر خواهند بود.   

 

               

استارتاپ محیط زیست

 

با افزایش استارتاپ‌ها در حوزه محیط زیست، نیاز به شتابدهنده های محیط زیست نیز احساس می‌­شود. همانطور که می‌دانید شتابدهنده‌ها  باعث  تقویت یک استارتاپ و کمک به تبدیل آن به شرکتی است که بعد از خروج از شتابدهنده بتواند به تنهایی رشد کند. در این مقاله به بررسی شتابدهنده ها  در حوزه محیط زیست می­‌پردازیم:

شتابدهنده آما، با ایده و طرح مرکز نوآوری و فناوری آب، محیط زیست و انرژی توسط تعدادی از محققان زیست بوم نوآوری کشور در سال 1397 ایجاد گردید. شتابدهنده آما، با آموزش مهارت­‌های کسب و کار، منتورشیپ، سرمایه گذار،  تهیه فضای استقرار به رشد استارتاپ‌­ها در حوزه محیط زیست کمک می­‌کند.

شتابدهنده گذر که فعالیت خود را از 1399سال در جزیره کیش و تهران  آغاز کرده است؛ از جمله شتابدهنده­‌های تخصصی در حوزه محیط زیست می­‌باشد این شتابدهنده با فراهم کردن سرمایه، منتورشیپ، و فضای استقرار اداری از صاحبان ایده در زمینه‌­ی محیط زیست حمایت می‌­کند. تا آن‌ها بتوانند به عنوان یک شرکت مستقل در بازار رقابت کنند.

 

4.0 امتیاز از 1 رای