💡رازهای کارآفرین شدن💰

نویسنده: زهرا مهرابي
💡رازهای کارآفرین شدن💰

 همه ما داستان های مدیران موفق را خوانده یا شنیده ایم و به تبدیل شدن به یکی از آنها فکر کرده ایم. اینکه چگونه می توان یک کسب و کار جدید را شروع کرد یا در اصل چگونه می توان یک کارآفرین شد از پس این داستان ها شکل می گیرد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین وجود اینترنت و شبکه های اجتماعی مسیر کارآفرین شدن هموارتر گردیده است. آشنایی با اینکه "کارآفرین کیست و یک کارآفرین موفق چه ویژگی هایی دارد؟ "موضوعی است که در این مقاله قصد داریم آن را بیان کنیم تا شما را در مسیر کارآفرینی بیشتر با کارآفرین موفق آشنا کنیم.

 

کارآفرین کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 

کارآفرین کیست؟

کار آفرین یا Entrepreneur عموما به عنوان شروع کننده یک کسب و کار شناخته می شود. کار آفرین سرچشمه ایده ای نو، خدمت یا کالایی جدید است که ریسک شروع یک کسب و کار را به جان می خرد. توسعه مدل کسب و کار ، تامین سرمایه اولیه بصورت شخصی یا با استفاده از سرمایه گذاران، به کارگیری نیروی انسانی مورد نیاز و ... می تواند منجربه موفقیت یا شکستی که از پس آن تجربه ای حاصل می گردد، بشود.

اولین گام برای کارآفرین شدن مهارت و توانایی ابتکار عمل و خلق ایده نو است. شاید لازم است که بدانید کارآفرینی صرفا تولید یک محصول یا تجارت و اشتغالزایی نیست بلکه در دنیای امروز کارآفرین با حل مشکلات بزرگ منجربه تحول جهان می گردد. از استیوجایز و بیل گیتس که تکنولوژی را به تمام خانه های دنیا راه دادند تا یک کارافرین در یک منطقه دورافتاده همه و همه در تلاشند که دنیا را به محل بهتری برای زندگی تبدیل کنند.

در ادامه به بررسی ویژگی های یک کارآفرین می پردازیم و نشان می دهیم که کارآفرینی یک امر ذاتی نیست بلکه با تحمل سختی ها، رسیدن به هدف را برای خود شیرین می سازیم.

1-خلاقیت و ایده پردازی

روحیه خلاق و توانایی ایده پردازی از ویژگی های بنیادی هر کارآفرین است. دیدن مشکلاتی که بقیه به عنوان مانعی در مسیر می بینند و سعی در یافتن پاسخی مناسب برای آن است که از یک فرد معمولی یک کارآفرین ساخته می شود.

 

2-تفکر مستقل

کارآفرینان غالبا خارج از چهارچوب های موجود فکر می کنند و همین علت پیدایش ایده های نو است. کارآفرین موفق در وهله اول اجازه نمی دهد که ایده او تحت تاثیر دیگرانی که تخصصی ندارند، قرار گیرد.

 

3-سخت کوشی

کارآفرین می داند چه می خواهد و برای رسیدن آن تلاش می کند. تمام تلاش او در جهت رسیدن به هدف انجام می گیرد و می داند که تلاش ثمر خواهد داد. با دید بلندمدت و تصمیمات آگاهانه به سمت هدف حرکت می کند. سخت کوشی و جدیت درکار تفاوت بین کارآفرینان موفق و شکست خورده را مشخص می کند.

 

4-برنامه ریزی:

هر کارآفرین موفق باید برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت برای کسب و کار خود داشته باشد. داشتن هدف و برنامه ریزی برای آن، انگیزه ادامه کار را فراهم می کند. همچنین برنامه ریزی کمک می کند که ضریب موفقیت در اجرای کار سنجیده شود و بتوان آینده کسب و کار را پیش بینی کرد.

 

5-خوش بینی و مثبت اندیشی

خوش بین نبودن و نداشتن دید مثبت به آینده باعث می شود که موفقیت در کسب و کار دشوار گردد. کارآفرین موفق اعتقاد دارد که ایده های ناب او حتی اگر دست نیافتنی به نظر برسند، برای او امکان پذیر است. او به چالش ها به دید فرصت نگاه می کند و مواجهه با موانع را به عنوان یک مسیر جدید تلقی می کند.

 

کارآفرین موفق کیست؟ چگونه کارآفرین شویم؟

 

6-قدرت تحمل ابهامات

کارآفرین باید در برابر پیچیدگی ها، ابهامات، موقعیت های ریسک پذیر و ... صبر و تحمل زیادی داشته باشد. از آنجا که در کسب و کارهای نوپا، مشکلات پیش رو ناشناخته است کارآفرین باید با علم به آن، قدرت تحمل و پذیرش سختی را در خود افزایش دهد.

 

7-اشتیاق به آموختن وکنجکاوی

کارآفرینان پیوسته در حال یادگیری هستند و کارآفرینی موفق است که آموخته های خود را نیز عملی سازد. داشتن اطلاعات عمومی و اختصاصی مرتبط با کسب و کار باعث می شود که در شرایط جدید نیز کارآفرین بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.

 

8-ارتباط اجتماعی

کارآفرینان موفق پیوسته با افراد جدید ارتباط برقرار می کنند و روابط اجتماعی خوبی دارند. استفاده از تجارب دیگران، ارتباط با افراد با نفوذ و ارتباط گرفتن با سایر افراد از محاسن داشتن ارتباط اجتماعی قوی است.

 

9-اتکا به خود و مسئولیت پذیری

کارآفرینان نگران سرزنش دیگران نیستند و وقت خود را با شکایت و گله تلف نمی کنند. آنها ابتدا تصمیم می گیرندو طبق برنامه ریزی خود دست به عمل  می زنند. همچنین مسولیت موفقیت و شکست خود را بر عهده می گیرند.

 

10-اقدام فوری در مواجهه با مشکلات

کارآفرینان موفق همواره به تحولات رخداده در مسیر، فورا واکنش نشان می دهند تا از ضرر رسیدن به کسب وکار خود جلوگیری کنند. در بعضی موارد برای موفقیت در کسب و کار باید اقداماتی انجام داد که در لحظه از ضعیف شدن آن جلوگیری کرد.کارآفرین موفق در هر زمان فقط یک کار و مفیدترین کار ممکن را انجام می دهد.

 

کارآفرین چه ویژگی هایی دارد؟ کارآفرینان موفق

 

برای اینکه کارآفرین موفقی شوید باید ....

 • عاشق کاری باشید که انجام می دهید. دوست داشتن کارتان باعث می شود که با سرعت بیشتری به موفقیت برسید.
 • برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید. شفاف سازی مسیر و هدف به شما کمک می کند که انگیزه کار کردن برایتان فراهم شود.
 • مشتری های خود را شناسایی کنید. دانستن اینکه مشتری های شما چه کسانی هستند باعث می شود که با انتظارات آنها آشنا شوید و بر اساس آن به.کسب و کار خود توسعه دهید.
 • یک تیم عالی بسازید. موفقیت در هر کسب و کاری به افرادی که آن را می سازند و هدایت می کنند بستگی دارد. خلاقیت، انگیزه، پشتکار و روحیه کار تیمی از ویژگی های مورد نیاز برای هر فرد در گروه است.
 • فروش حرفه ای را یاد بگیرید. هرکالایی که تولید می کنید باید به موازات آن نحوه بازاریابی و فروش آن را نیز فرا بگیرید. یک محصول عالی بدون بازاریابی و فروش حرفه ای ارزشی ندارد.
 • مدیریت مالی داشته باشید. شاید شما به عنوان کارآفرین نیازی نداشته باشید که کلیه امور مالی را خودتان انجام دهید ولی به عنوان رهبر گروه باید دانش کافی در مدیریت مالی کسب و کار خود را داشته باشید تا در مواقع بحران بخوبی بتوانید کسب و کار خود را از گزند حفظ کنید.
 • با فناوری های روز آشنا شوید. امروزه در عصر تکنولوژی آشنایی با فناوری های موجود و استفاده از آن باعث افزایش سرعت تولید و خدمات، کاهش هزینه ها و بهبود روند کسب و  کار می گردد.
 • به عنوان یک متخصص خود را به دیگران معرفی کنید. اگر در کار خود تخصص زیادی دارید بهتر است که دیگران این را بدانند. اینکه دانش شما یک تخصص خاص باشد باعث می شود که دیگران حتی اگر مجبور به پرداخت هزینه بیشتری برای کار شما شوند، با رضایت این کار را انجام دهند.
 • روی خودتان پیوسته سرمایه گذاری کنید. شما باید بصورت پیوسته دنبال روش هایی برای رشد کسب وکار خود باشید. یادگیری مداوم باعث می شود که کسب و کارتان پویا باقی بماند و نیز انگیزه ای برای پیشرفت بیشتر شما شود.
 • بازار را به سمت کسب و کارتان جذب کنید. کیفیت، صداقت و حرفه ای بودن را در راس امور قرار دهید. تولید محتوا و  استفاده از روش های نوین بازاریابی به شما کمک میکند که توجه افراد بیشتری را به خود جلب کنید. برند سازی را فراموش نکنید، برند به کسب و کار شما هویت می بخشد.
 • مشتری مدار و در دسترس باشید. هیچ کسب و کاری بدون حفظ مشتری موفق نمی شود. رشد هر کسب وکاری با مشتری مداری محقق می شود. همچنین به عنوان یک فرد کارآمد در کسب و کار خود حضور همیشگی داشته باشید و نشان دهید که یک فرد آماده و متعهد این کسب وکار را هدایت می کند.
 • خوب مذاکره کردن را بیاموزید. بخش زیادی از کار شما به عنوان یک کارآفرین، باید به مذاکره وگفت و گو با مشتریان و کارمندان اختصاص داده شود. مذاکره با هر فرد باید متناسب با جایگاه و شخصیت او باشد تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

 

ویژگی کارآفرین موفق| هدف کارآفرین

 

و در آخر

در هر شرایطی ادامه دهید. کسب و کار شما به تداوم عملکرد شما بستگی دارد. مشکلات بر سر راه هر کسب وکاری وجود دارد و این شما هستید که وظیفه دارید موفق شوید.

5.0 امتیاز از 5 رای