تغییر مسیر صنعت خودرو با فناوری های جدید

نویسنده: ساناز اسماعيلي
تغییر مسیر صنعت خودرو با فناوری های جدید

تغییر مسیر صنعت خودرو با فناوری های جدید

فناوری، راهبردها و شیوه کار صنعت را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. در صنعت خودرو، سوال می‌شود که وسایل نقلیه آینده چگونه خواهند بود؟ با سرعت رشد و پیشرفت فناوری‌‌های هوشمند، شرکت های خودروسازی باید سخت کار کنند تا بتوانند در کورس رقابت باقی بمانند.

فناوری‌هایی همچون سیستم های بلوتوث داخل خودرو و دوربین های کنترل سرعت در سیستم حمل و نقل، قبلا ارائه شده است. اما دنیای بعدی فناوری خودرو چه بعدی دارد؟ احتمالا فناوری‌های هوشمند طی چند سال آینده انقلابی در نحوه رانندگی افراد ایجاد می‌کند. این ایده های جدید بر رانندگی ایمن‌تر، رانندگی راحت‌تر و افزودن سرگرم کننده‌های بیشتر به تجربه رانندگی، متمرکز خواهد شد.

ارتباط بین خودروها از جمله این فناوری های هوشمند است. خودروها بطور فزاینده‌ای به محیط اطراف خود متصل می‌شوند. خودروها اغلب از قبل به اینترنت متصل هستند. به زودی، این اتومبیل‌های مجهز به اینترنت، توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را دارند و تجربه رانندگی را متحول می‌کنند. ارتباط بین خودروها با دقتی که خطاهای انسانی هرگز اجازه دستیابی به آن را نداده است، مانع از برخورد و تصادف می‌شود.

قبل از وقوع تصادف، سیستم ارتباطی خودرو به خودرو، حادثه را پیش بینی کرده و راننده را از عواقب احتمالی آگاه می‌کند. آنها قادر به واکنش سریع خواهند بود و لذا از فاجعه جلوگیری می‌کنند.

 

تغییر مسیر صنعت خودرو با فناوری های جدید

 

اتومبیل‌های خودران بزودی وارد بازار می‌شوند. این ایده زمانی، دور از ذهن به نظر می‌رسید، اما اکنون این فناوری توسط شرکت‌های مطرح خودروسازی مانند آئودی در حال توسعه و آزمایش است.

پروژه خودروی خود‌ران 

پروژه خودروی خودران گوگل در سال 2009 آغاز شد و از آن زمان به عنوان Waymo تغییر نام یافت. پس از سفارش Waymo در یک برنامه، خودروی خودران، شخص را سوار می‌کند و به جایی که باید، منتقل می‌کند. سفری که نوید می‌دهد بسیار ایمن‌تر و بسیار راحت‌تر باشد.

ایده پشت Waymo این است که شما می‌توانید "با اطمینان سوار شوید" و این وسایل نقلیه به عنوان "باتجربه‌ترین رانندگان" شناخته می‌شوند.

نمایشگرهای داشبورد AR از دیگر فناوری های جدید است تا تجربه رانندگی با داشبورد واقعیت افزوده، تقویت شود. نمایشگرهای AR با داشتن زیبایی منحصر به فردی، به داشبورد خودرو، اطلاعاتی را به نمایش می‌گذارد. آنها همچنین اطلاعات حیاتی دیگری راجع به جاده در اختیار راننده قرار می‌دهند، مانند سرعت نزدیک شدن به خودروی دیگر و بهترین روش برای جلوگیری از برخورد و تصادف.

ادغام کامل با تلفن‌ها و ساعت‌های هوشمند، فناوری دیگری است. نوآوری های اخیر باعث شده است که تولیدکنندگان خودرو مانند هیوندای با برنامه Android Wear به کاربران امکان می‌دهد، تعدادی از دستورات ساعت هوشمند را انجام دهند. از این ساعت هوشمند می‌توان موتور خودرو را از راه دور روشن کرد، درهای خودرو را قفل نمود، بوق زد و چراغ های جلو را خاموش و روشن کرد.

 

 

سیستم های پارکینگ خودکار می‌تواند بسیار مفید باشد. رانندگانی که اعصاب و حوصله پیدا کردن پارک و مهارت آن را ندارند، از این نوآوری بسیار لذت می‌برند. سیستم‌های Parktronic که به خودروها، امکان پیدا کردن جای پارک و پیمایش به سمت آنها را می‌دهند، از قبل وجود داشته است، اما با زیرساخت های جدید، پیش بینی شده است تا در مورد سیستم‌های پارک خودکار، آینده برای کسانی که از پارک کردن متنفر هستند، روشن به نظر می‌رسد.

این زیرساخت به مسافران این امکان را می‌دهد تا خودرو را در ورودی یک پارکینگ رها کنند و سپس خودرو جای پارک خود را پیدا کند. در ادامه، با یک کلیک، به خودرو علامت داده می‌‌‌شود که زمان آن فرا رسیده است که به نقطه اولیه باز گردد.

فناوری ژست سه بعدی، از سیستم های سرگرمی است که مانند یک جادو، بسیاری از عناصر وسیله نقلیه را با حرکات صرف، کنترل نمود. این فناوری سرگرم کننده، رانندگی را آسان‌تر و ایمن‌تر می‌کند.

صنعت خودرو با سرعتی چشمگیر، در حال ایجاد نوآوری های جدیدتر است. اما سوالی که مطرح است اینکه فناوری بعدی چیست؟ به عنوان مثال، قوای محرکه خودروهای جدید، مدت‌هاست که اصرار بر الکتریکی شدن دارد. انواع خودروهای برقی و هیبریدی توسط شرکت های خودروسازی همچون تسلا، به بازار ارائه شده‌اند.

اما آیا در آینده، فقط خودروهای برقی وجود دارند و خودروهای احتراقی کاملا حذف می‌شوند؟ آیا ورود ایده موتور و پیل سوختی هیدروژنی با آلودگی صفر (خودروی کاملا سبز)، نظر طراحان خودرو را تغییر خواهد داد؟

 

تغییر مسیر صنعت خودرو با فناوری های جدید

 

 

5.0 امتیاز از 1 رای