🟨 شتاب دهنده چیست؟ نقش شتابدهنده ی یک استارت آپ چیست؟

نویسنده: فاطمه قاسمي
🟨 شتاب دهنده چیست؟ نقش شتابدهنده ی یک استارت آپ چیست؟

بر هیچکس این موضوع، پوشیده نیست که ما برای به نتیجه رساندن یک ایده، به سرمایه اولیه نیاز داریم؛ اما این تنها نیاز، برای تبدیل یک ایده به استارتاپ نیست. برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار موفق،  از طرح ها و ایده‌های نو، بی‌شک به یک مجموعه‌ای از حمایت مالی، آموزشی و مشاوره‌ای نیازمند هستیم.

آیا تا به حال نام یک شتاب دهنده ی استارت آپ به گوشتان خورده است؟ با نحوه ی کار شتابدهنده ها آشنایی دارید؟ کار اصلی شتابدهنده ها(Accelerator) سرمایه گذاری روی ایده های خلاق و نو است، این سرمایه گذاری شامل، خدمت رسانی منتورینگ به یک استارتاپ، تامین نیاز های مالی آن، تیم‌سازی و در صورت نیاز آموزش است. شتاب دهنده ها (accelerator) به صاحبان یک ایده کمک می‌کنند و این فضا را ایجاد می‌کنند تا، ایده ی خود را در بهترین مسیر  تجاری سازی پرورش دهند و تبدیل به یک کسب‌وکار موفق کنند.

شرکت های شتابدهنده ی یک استارت آپ

 

🟨 نقش شتاب دهنده ها در استارتاپ ها:

شتابدهنده ها، با خدمات آموزشی و مشاوره ای ویژه، توسط مربی های متخصص، به یک ایده و طرح جهت می‌دهند؛ در صورتی که یک ایده قابلیت اجرایی شدن داشته باشد، آن ایده تحت نظارت و حمایت قرار می‌دهند تا ایرادهای احتمالی موجود در طرح، برطرف شود. در واقع یک شتابدهنده🚀، یک استارتاپ را در مدتی کوتاه به بهترین مسیر برای موفقیت، هدایت می‌کند.

هدف و منظور اصلی شتاب دهنده ها(accelerator)، نقش حمایتگری و سرعت بخشیدن به فرایند شکوفایی ایده های خلاق و رشد سریع یک استارتاپ(tart up$) است. شتابدهنده ها به صاحبان ایده این فرصت را می‌دهند تا بدون درگیری ذهنی دیگری بجز طرح و ایده ای که در سر دارند، کسب‌وکارشان را راه‌اندازی کنند.

شتاب‌دهنده ها🚀، نقش حمایت خود را، از ابتدای مسیر تا پایان موفقیت استارتاپهایشان، در بازه ی زمانی مشخص، ایفا می‌کنند و تا معرفی محصولات استارتاپی و حتی فروش محصولات، این پشتیبانی و همراهی را ادامه می‌دهند.

نقش شتابدهنده ی یک استارتاپ

🟡 اهداف اصلی یک شتابدهنده:

  • ایجاد زمینه مناسب برای بروز خلاقیت و بستری برای رشد و پرورش اید ه های نو بر مبنای دانش
  • کمک به شکل گیری مفاهیم، مدلهای کسب وکار و توسعه محصول در حوزه های تخصصی مرتبط
  • تأمین نیازها، امکانات و فضای پویا و مدیریت و رصد اتفاقات و پیشرفت های انجام شده
  • معرفی محصولات فناورانه به بازارهای تخصصی و قرارگیری در زنجیره تامین شرکت های همکار

 

یک شتابدهنده پشتیبان استارتاپ ها

 

🟨 نحوه‌ی کار شرکت های شتابدهنده چیست؟ نام چند شتاب دهنده در ایران

هنوز از کتاب های شیمی دوره دبیرستان نقش کاتالیزورها در واکنش های شیمیایی را، به یاد دارید؟ کاتالیزورها با سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی، آنها را در بهترین مسیر واکنش هدایت می‌کردند.اما این موضوع چه ارتباطی با نقش شتابدهنده ها در روند رشد یک استارتاپ دارد؟ شتابدهنده ها در واقع نقش کاتالیزور واکنش موفقیت استارتاپ(start up) شما را، تا رسیدن به مقصود نهایی‌تان، یعنی ایجاد یک کسب و کار موفق ایفا می‌کند. شما در طول مسیر نیازی‌های بسیاری خواهید داشت و قطعا به تنهایی از پس آن برنمی‌آیید. یک شتابدهنده ی خوب مانند شتابدهنده‌ی گذر، حتی برای مرحله ی نهایی این واکنش مهم و فروش و بازاریابی محصول استارتاپی از شما حمایت می‌کند.  شرکت های شتابدهنده نقش ماثری در افزایش بازدهی استارتاپ ها دارند.

 

شتاب دهنده در ایران نقش کاتالیزوری واکنش موفقیت

 

شتابدهنده های استارتاپ در ایران در واقع شرکت هایی هستند که، طرح هایی که قابلیت تبدیل به یک استارتاپ (startup) را دارند شناسایی می‌کنند و در بازه ای محدود آنها را برای طی کردن ایده‌آل‌ترین مسیر موفقیت، هدایت می‌کنند و برای توسعه ی  تجاری سازی و تیم سازی،... حمایت می‌کنند. شتابدهنده‌ها با تمام توان خود از صاحبان ایده‌ها، کارآفرینان و استارت آپ ها، حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

شتاب دهنده ها با مرکز رشد تفاوت دارند و این تفاوت در زمان‌بندی⏳، بازه ی محدود و برنامه ریزی شده‌ی آنها است؛ در دنیای امروز، نقش شتابدهنده ها غیرقابل چشم‌پوشی بوده است و روز به روز، نقش آنها پر رنگ تر از قبل می‌شود. در اکوسیستم نوآوری نیز، در دهه ی اخیر نقش شتابدهنده ها مورد توجه قرار گرفته است.برنامه ی زمانی ارائه ی خدمات شتابدهنده ها معمولا بازه ی 3 تا 9 ماه است.

 

زمان خدمت رسانی شتابدهنده ی استارتاپ

 

🟨 نحوه ی شکل‌گیری شتاب دهنده ی استارتاپ در ایران:

در حال حاضر شتابدهنده های استارتاپ بسیاری، در ایران در حوزه های مختلفی شکل گرفته اند و روند رو به رشدی دارند. اولین شتابدهنده ی استارت آپ در ایران، در سال 1393 با نام آواتک، به مدیریت حسن فراهانی شکل گرفت و  بعد از آن شتابدهنده ی دیموند، به مدیریت احمدرضا مسرور در دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفت.

همانطور گفته شد، در دهه اخیر نیاز به حضور شتابدهنده ها، بسیار پررنگ بوده به همین دلیل بعد از آن، شتابدهنده های موفق بسیاری تا به امروز، فعالیتشان را آغاز کرده اند؛ به عنوان مثال، شتابدهنده ی گذر، شتابدهنده ی تخصصی عمران، انرژی و محیط زیست و گردشگری به مدیریت نادر شریعتمداری، که در مرداد ماه 1399 شروع به کار کرد. علاوه بر این شتابدهنده ها دیگری با حوزه های تخصصی متنوع همچون، ایمینو به مدیریت سروش منصوری، شتابدهنده آما در حوزه ی محیط‌زیست و انرژی، شتابدهنده پرتقال به مدیریت آرین عقلی و ... که می‌توان نام برد.

 

شتابدهنده ی عمران، محیط زیست، انرژی و گردشگری

 

🟡روند یک شتابدهی:

  • نوآوری، خلاقيت و کارآمدی ایده با توجه به نياز بازار
  • اجرایي بودن و توجيه پذیربودن ایده با توجه به حوز ههای تخصصي شتابدهنده
  • نقشه راه ترسيم شده از ایده تا محصول
  • تشکيل تيم از اعضا با توانايی‌های مکمل
  • طرح توجيه‌ي با بازگشت سرمایه مناسب

 

شتابدنده:تبدیل ایده به کسب‌وکار

 

🟡 رابطه ی علم با صنعت به واسطه ی شتابدهنده ها:

بسیاری از ایده های ما به دلیل عدم شناخت روش پیاده سازی در مرحله جرقه ای خاموش باقی می‌شوند و یا از بین میرود؛ یک سوال کلیشه ای که همه شنیده ایم: "علم بهتر است یا ثروت؟"

شتابدهنده ها از ایده های نوآورانه حمایت می‌کنند و با سرعت زیادی ارتباط علم با صنعت را برقرار می‌کنند. شتابدهنده ی گذر، نیز با این هدف به مدیریت نادر شریعتمداری، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در سال 1399 شکل گرفت.

5.0 امتیاز از 5 رای